EN

Obilježavanje Svjetskog dana radija, 13.02.

Španjolska radijska akademija 2010. godine pokrenula je inicijativu za obilježavanje Svjetskog dana radija, da bi UNESCO na 36. Općoj skupštini u studenom 2011. godine ovaj prijedlog i prihvatio, te usvojio odluku da se 13. veljače proglasi Svjetskim danom radija. Iza ovog projekta stoji uvjerenje svih dionika, globalno, da je neophodno poticati intenzivnije umrežavanje i međunarodnu suradnju među radio postajama te podizanja svijesti o radiju kao mediju.

U Hrvatskoj je, trenutno, registrirano 144 radijska nakladnika koji emitiraju 147 programa. Analiza društvenog utjecaja Fonda za pluralizam i raznovrsnost elektroničkih medija, predstavljena 2014.godine, ukazala je na komparativnu prednost radija u odnosu na druge medije, pri čemu se navodi kako je radio najprisutniji medij u životu ljudi. Primjerice, prosječnu lokalnu radio postaju više od sat vremena dnevno sluša 42% njenih slušatelja. U tom smislu, Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, kojeg dodjeljuje Vijeće za elektroničke medije, bitan je doprinos promicanju tema od šireg društvenog značaja i unapređenja medijskih sadržaja a time i jačanja radija kao medija.

Istovremeno, svjedoci smo teškog stanja lokalnih medija, time i nakladnika radija, o čemu se intenzivno raspravljalo i u protekle dvije godine, na 6. i 7. Danima elektroničkih medija. Naime, prema rezultatima rada do 2008. godine radijske postaje u Hrvatskoj imale su uzlaznu putanju, no nakon recesije smanjeni prihod od oglašavanja uzrokovao je pad poslovanja te je u posljednje dvije godine, u Hrvatskoj, ugašeno desetak radio postaja, i to prvenstveno vraćanjem koncesija od strane samih nakladnika. U suradnji s Hrvatskom udrugom radijskih nakladnika  te drugim  relevantnim dionicima, Vijeće će nastaviti i dalje provoditi sve mjere u okviru zakonskih mogućnosti s ciljem potpore radijima i njihovim djelatnicima. 

Knjiga pružatelja medijskih usluga radija dostupna je internetskim stranicama Agencije za elektroničke medije.

Više o UNESCO-ovoj inicijativi

© 2025 Agencija za elektroničke medije, Jagićeva 31, 10 000 ZAGREB, HRVATSKA
kontaktirajte nas