Agencija za elektroničke medije otvara internetsko savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za Pravilnik o zaštiti maloljetnika
Vijeće za elektroničke medije 2008. godine donijelo je prvi Pravilnik o načinu postupanja nakladnika televizijske djelatnosti radi zaštite maloljetnika. U povodu donošenja novoga Zakona o elektroničkim medijima i usklađenja s Direktivom o audiovizualnim medijskim uslugama, kako u sadržaju, tako i u terminologiji, Pravilnik je neznatno revidiran 2010. godine, no bez zadiranja u članke vezane uz zaštitu maloljetnika u elektroničkim medijima.
Dinamične promjene u društvenom i medijskom kontekstu snažno utječu na život djece i mladih i stoga su periodičke revizije zakonskih i podzakonskih akata o zaštiti maloljetnika redovita praksa u medijski razvijenim zemljama. I Vijeće je, u istovjetnom pristupu, zaključilo da je nakon više od sedam godina potrebno pristupiti reviziji Pravilnika i u tom segmentu. U sedmogodišnjem razdoblju od donošenja prvog Pravilnika, diversifikacija i konvergencija medijskih platformi i sadržaja u potpunosti su promijenile način konzumiranja medija i omogućile njihovu bitno lakšu dostupnost. Djeca i mladi, između ostaloga, sada mogu bez ikakvih ograničenja, koristeći brojne platforme vezane uz internet, samostalno pristupati raznovrsnim medijskim sadržajima. K tome, promijenili su se i društveni trendovi, kao i fokus zaštite maloljetnika u medijima. Sve navedeno nameće potrebu evaluacije i razmatranja postojeće kategorizacije televizijskog sadržaja, te njenog usuglašavanja s većinskim trendovima u Europskoj uniji, a u skladu s hrvatskim društvenim i kulturnim kontekstom.
Vijeće je svjesno i nužnosti snažnijeg medijskog opismenjavanja građana i potrebe provođenja edukacija i medijskih kampanja u okviru kojih bi roditelji dobili nužne informacije o važnosti njihove uloge, ali i podršku u ostvarivanju pomoći djeci i mladima u odrastanju s medijima. Stoga će Vijeće, u suradnji s UNICEF-om, organizirati medijske kampanje i edukacije za jačanje medijske pismenosti roditelja i mladih, jer je ona jedan od najvažnijih faktora u medijskoj zaštiti maloljetnika.
Pozivamo zainteresirane da dostave svoje primjedbe i prijedloge na tekst Prijedloga Pravilnika putem elektroničke pošte komentari@e-mediji.hr, najkasnije do 18.veljače 2015.