EN

Objava za medije Agencije za elektroničke medije povodom dostupnosti usluge Netflix u Hrvatskoj

Netflix, audiovizualna medijska usluga iz Sjedinjenih Američkih Država, prošlog je tjedna postala dostupna u 130 zemalja svijeta, uključujući i Hrvatsku. Agencija za elektroničke medije želi pružiti osnovne informacije o mogućem utjecaju Netlixa na hrvatsko audiovizualno tržište.

Otkud NETFLIX u Hrvatskoj?

Riječ je o usluzi koja u Hrvatsku dolazi iz Nizozemske gdje se nalazi podružnica Netlixa za područje Europe, Srednjeg istoka i sjeverne Afrike (EMEA). Netflix je brzorastuća distribucijska platforma koja danas prema njihovim podacima ima preko 70 milijuna pretplatnika u više od 190 zemalja. Uslugu neće biti potrebno registrirati posebno u Hrvatskoj obzirom da je Europska unija sukladno Direktivi o audiovizualnim medijskim uslugama i Strategiji jedinstvenog digitalnog tržišta omogućila registraciju u bilo kojoj državi članici EU-a dostatnom za pružanje usluge u svim članicama Europske unije.

Zašto ne postoje hrvatski podnaslovi?

Na uslugu koja se od početka siječnja pruža u svim državama EU-a primjenjuju se, dakle, nizozemski zakoni, pa je stoga trenutno nemoguće pravnim putem zahtjevati lokalizaciju audiovizualnih djela u ponudi u obliku podnaslova, a koje vjerojatno jedan dio potencijalnih korisnika ove usluge u Hrvatskoj očekuju. Agencija za elektroničke medije vjeruje da će usluga Netflix u skoroj budućnosti biti lokalizirana u obliku hrvatskih podnaslova.

Koju mrežu koristi NETFLIX?

Usluga Netflix je tzv. OTT usluga (over-the-top), odnosno, za distribuciju ne koristi vlastitu infrastrukturu već širokopojasni internet što je posebno važno za korištenje usluge na razini više razlučivosti slike (HD). Moguće je pretpostaviti da  HD razlučivost slike na Netflixovom kanalu neće biti zadovoljavajuće kvalitete na cijelom teritoriju Hrvatske, odnosno na pojedinim manjim lokacijama u ruralnim krajevima s nezadovoljavajućom širokopojasnom infrastrukturom.

Kako se plaća Netflix?

Iz perspektive postojećih sličnih usluga, a u smislu ponude može se zaključiti da se radi o konkurenciji uslugama videa na zahtjev telekom operatera. Što se plaćanja tiče, za razliku od ovakvih usluga kod telekom operatera, Netflix je usluga naplativa putem mjesečne pretplate, a ne usluga videa na zahtjev koja se naplaćuje svakom transakcijom (SVOD, a ne TVOD). U tom smislu, ova usluga je sličnija SVOD uslugama NOVE TV (Oyo TV) ili usluzi HBO-GO.

U čemu je prednost Netflixa?

Netflix je usluga koja ima bogat katalog audiovizualnih djela u svojoj distribuciji od kojih su neki njegova originalna produkcija poput serija Narcosa, Kuće karata, Marco Polo, Grace i Frankie, Daredevil, Jessica Jones, Bloodline i drugih. Međutim, sve te serije nisu dostupne putem Netlixa u Hrvatskoj, jer pojedina prava za ovo područje trenutno imaju drugi distributeri. Može se pretpostaviti da će se ova usluga razvijati i postupno prilagođavati hrvatskoj publici s obzirom na to da je jedna od komparativnih prednosti Netflixa pred sličnim uslugama njegova preciznost u prepoznavanju i zadovoljavanju korisnika, gdje se na efikasan način koriste podaci o profilu svakog Netflix korisnika i ponuda personalizira.

Što Netflix znači za domaću audiovizualnu industriju?

Iz perspektive utjecaja na audiovizualnu industriju u Hrvatskoj treba naglasiti  da za razliku od telekom operatera koji dio prihoda od svojih usluga na zahtjev uplaćuju HAVC-u (sukladno  Zakonu o audiovizualnim djelatnostima), te odgovarajuću naknadu Agenciji za elektroničke medije (prema Zakonu o elektroničkim medijima), Netflix nema nikakve obveze te naravi. U tom su smislu domaći telekom operateri i ostali pružatelji audiovizualnih medijskih usluga u nepovoljnijem položaju pred Netflixom. Negativan stav telekom operatera vezano općenito uz OTT usluge, gdje se novi pružatelji besplatno koriste postojećom infrastrukturom (ponekad u značajnom dijelu izgrađenom ulaganjem pojedinog telekom operatera) već je duže poznat. No, pravni okvir o mrežnoj neutralnosti garantira OTT igračima na tržištu slobodu i pravo na korištenje dostupne širokopojasne infrastrukture bez ograničenja. 

© 2025 Agencija za elektroničke medije, Jagićeva 31, 10 000 ZAGREB, HRVATSKA
kontaktirajte nas