EN

Objava za medije o Popisu značajnih događaja – perspektiva rodne ravnopravnosti

Slijedom nekoliko članaka nedavno objavljenih na internetskom portalu H-alter.org, Vijeće za elektroničke medije smatra potrebnim pojasniti cilj i kontekst donošenja Popisa značajnih događaja, koji uređuje uvjete televizijskih prijenosa značajnih događaja široj javnosti.

Primarni cilj zbog kojeg se donosi ovaj podzakonski akt je osiguranje slobodnog prijenosa značajnih događaja uživo, odnosno, sprečavanje pružatelja medijske usluge televizije u distribuciji tih prijenosa isključivo uz naplatu (pay-TV). Ovi događaji moraju se, dakle, emitirati bez uvjetovanog pristupa (free-to-air), a sam popis nezavisni regulator ne donosi samostalno, već ga Europska komisija mora odobriti. Europska komisija je u tu svrhu posebnim dokumentom detaljnije propisala kako pojedini događaj, da bi se kvalificirao za popis, mora ispunjavati najmanje dva od sljedeća četiri kriterija:

 (a) događaj i njegov ishod od posebnog su interesa u zemlji;

(b) događaj uživa opće priznanje od strane javnosti, ima posebnu kulturno značenje te jača nacionalni kulturni identitet;

(c) događaj uključuje nacionalnu reprezentaciju u određenoj sportskoj disciplini na velikim međunarodnim natjecanjima;

(d) događaj je tradicionalno emitiran na televiziji i ima visoku gledanost.

Vijeće za elektroničke medije donošenjem ovog akta ne sugerira niti može utjecati na uredničku neovisnost televizija, već u skladu s EU propisima, uvjetuje što veću dostupnost pojedinih sadržaja širokoj javnosti. U tom smislu krivo je zaključiti da se listom na kojoj se nalaze pretežito muški sportovi, narušuje kriterij rodne ravnopravnosti za koju se Vijeće za elektroničke medije zalaže. Vijeće za elektroničke medije ipak prepoznaje i određenu zastarjelost ovog akta, te ovom prilikom najavljuje reviziju istog, a koja će se zasnivati na aktivnom uključivanju predstavnika vlasti, kao i svih ključnih dionika i zainteresirane javnosti. U svjetlu započete revizije pravnog okvira za audiovizualne medijske usluge u EU, važno je također izvjestiti da je realno za očekivati da će za ovaj proces od početka do konačnog odobrenja od strane Europske komisije morati proći najmanje od dvije do tri godine.  

Na kraju, uspoređujući Popis značajnih događaja u Hrvatskoj s popisima ostalih zemalja članica EU, možemo primijetiti da se isti ne razlikuje u mnogome od popisa u ostalim zemljama. Primjetljiva je tako konzistentnost u sveprisutnosti muških sportskih natjecanja, dok su ženska natjecanja rijetkost. Pozitivne primjere među članicama možemo u tom smislu vidjeti u Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj.

Uz izuzetak Olimpijskih igara i atletskih natjecanja, jedina natjecanja za žene koja se aktualno nalaze na listama članica EU jesu: tenis, Roland Garros – Belgija i Francuska (samo finale u kojem se natječe Francuskinja), Wimbledon – Belgija, košarka (samo finala Europskog i Svjetskog prvenstva) – Francuska, biciklizam (samo finale) – Nizozemska, hokej na travi (Europsko i Svjetsko prvenstvo samo utakmice nacionalne reprezentacije) – Nizozemska, rukomet (samo finala EU i Svjetskog prvenstva, samo kad učestvuje nacionalna reprezentacija) – Francuska.

Vijeće za elektroničke medije izražava nadu da će sve više pružatelja medijske usluge televizije u Hrvatskoj u svojim programima imati sve više ženskog sporta, a također i da će javni servis prepoznati svoju važnu ulogu promotora ne samo ženskog, već i u širem smislu, ne-premijskog sporta.

Detaljnije informacije o EU pravnom okviru oko Popisa značajnih događaja dostupan je na engleskom jeziku na ovom linku: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/avmsd-list-major-events

 

© 2025 Agencija za elektroničke medije, Jagićeva 31, 10 000 ZAGREB, HRVATSKA
kontaktirajte nas